Kuru Göz Nedir? kuru göz sendromu neden olur?

Spread the love

Kuru göz, gözyaşınızın göz yüzeyi için yeterli nemlendirme sağlayamadığı durumlarda oluşan klinik tablodur. Kuru göz hastalığı en yaygın göz rahatsızlıklarından biri olup, göz kliniklerine başvurularda üst sırada yer almaktadır. Yeterince gözyaşı üretemezseniz veya gözyaşı kaliteniz düşükse kuru göz belirtileri gösterebilirsiniz.

Kuru göz oluşumunda risk faktörleri; ileri yaş, klimalı ortamlarda bulunulması, alerjik göz hastalığı, tiroid bozuklukları, romatoid artrit ve Sjögren gibi romatolojik rahatsızlıklar, A vitamini eksikliği, gözyaşı üretimini etkileyen ilaç kullanımları (antidepresanlar, antihistaminikler, hormon tedavileri,..vs), kontakt kens kullanımı, göz lazer operasyonu, yoğun mavi ekran maruziyeti öyküsü gibi çok çeşitli etkenler sayılabilir.

Kuru göz hastalığı yetersiz gözyaşı üretimi ve hızlı buharlaşan tip olmak üzere iki ana alt başlıkta incelenmektedir. Kuru göz kliniğinde; gözde batma, yanma, kızarıklık, ağrı, sulanma, ışığa hassasiyet, gözde yabancı cisim hissi, bulanık görme, göz yorgunluğu, gece sürüşte zorluk, klimalı veya kuru ortamlara intolerans , göz içinde ve çevresinde yapışkan akıntı gibi semptomlar görülebilir.

Kuru göz tanısında; biyomikroskopi ile yapılan göz muayenesi önem teşkil eder. Hastanın öyküsü tanıya yardımcıdır. Gözyaşının özel boyalarla boyanması ve Schirmer testi ile gözyaşı miktarının belirlenmesi tanıda kullanılabilecek testlerdir. Ek olarak tanıya yardımcı ve sebebe yönelik korneal topografi, meibografi, invazif olmayan gözyaşı kırılma zamanı ölçülmesi de yapılabilen tetkikler arasındadır.

Kuru göz kliniğinin tedavisinde; gözü nemli tutabilmek için, yapay gözyaşı damlası ve jeli kullanılabilmektedir. Ancak medikal tedavi seçimi göz hekimince göz kuruluğu tipine göre değerlendirilip kişiye özel tedavi ile sağlanır. Çünkü başka göz rahatsızlıkları da göz kuruluğuna sebep olabileceği için diğer rahatsızlıkların da tedavi edilmesi gerekecektir. Bazı kuru göz hastalarında yaklaşım mevcut gözyaşının korunmasıdır. Gözyaşı koruyucu gözlüklerle göz kenarları kapatılabilir. Ek olarak özellikle geceleri bulundukları odanın nemlendirici cihazlarla nemlendirilmesi de rahatlatır. Mevcut gözyaşını korumak için gözyaşının gözden uzaklaşmasını sağlayan küçük kanalcıklar geçici veya kalıcı olarak cerrahi uygulamalarla kapatılabilir.

Kuru göz, kliniğine göre medikal veya ileri aşamalarda cerrahi tedavilerle ile kontrol altına alınabilen bir hastalıktır. Ancak hastaların tedaviye ve tedavi sürelerine uyumlu olmaları ve kendi göz hekimlerinin önerilerine uyması önem arz etmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*