Depresyon nedir ? Belirtileri nelerdir ? Tedavisi var mıdır ?

Spread the love
Depresyon, eski zamanlardan beri ruhsal rahatsızlıklar arasında en çok görülenlerden biridir. Kişinin duygu durumunun ciddi şekilde olumsuz etkilenmesi olarak adlandırılabilir. Kişinin nasıl düşündüğü, ne hissettiği, nasıl tepki verdiğini etkiler. Hem fizyolojik hemde ruhsal anlamda günlük hayata katılımımızın işlevini düşürür.

Depresyonun Belirtileri

Kişi yapmayı çok sevdiği etkinlikleri yapmayı canı istemez

Üzgün ve umutsuz bir ruh hali

İştah-kilo değişikliği

Uyumasa bile yataktan kalkmayı istememe yada sürekli uyuma isteği

Yorgunluk

Karar vermede çok zorlanma, suçululuk hissetme, değersizlik duygusu

İntihar düşüncesi

Bu sempomlardan en az beşinin iki hafta boyunca varsa bir psikologtan destek almanız sağlıklı yetişkin profilinize ve eski yaşantınıza dönmenizi kolaylaştırır.

Depresyonun Tedavisi Var mıdır?

Depresyon tedavisi için yakın tarihte birçok psikoterapi yöntemi kullanılmıştır. Bunlardan tedavide etkisi gösterilmiş olan üç psikoterapi türü vardır; Bilişsel Davranışçı psikoterapi, kişilerarası terapi, davranışçı depresyon tedavisi. Bu yaklaşımlardan depresyonda etkililiği en iyi şekilde gösterilmiş ve çok sayıda deneysel araştırma yapılmış olan terapi bilişsel davranışçı psikoterapidir. Amerikan psikiyatri birliği (APA) hafif ve orta şiddette depresyon için tek başına bilişsel davranışçı terapiyi veya ilaçla birlikte bilişsel davranışçı terapiyi önermektedir.

Hatırlamak gerekir ki psikoterapi, eğitimli bir akıl sağlığı uzmanı tarafından sağlanan terapötik tedavidir. Psikoterapi düşünceleri, duyguları ve davranışları araştırır ve bireyin refahını iyileştirmeye çalışır. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*