Baş Ağrıları Ciddi Tehlike Olabilir

Spread the love

Baş ağrılarınız ciddi bir tehlike olabilir
Her yaşta karşılaşılan bir sağlık sorunu olarak tanımlanabilir. Küçük, genç ya da orta yaş gruplarında sıklıkla ortaya çıkan bir durum aslında. Kimilerde hafif olarak kendini gösterirken, kimi bireylerde ise ciddi ölçüde ağrılı dönemler geçirilmesine neden olmaktadır. Fakat baş ağrısı diyerek hafife almak aslında doğru bir düşünce değildir. Sizler için ciddi bir tehlike teşkil ediyor olabilir.
Nörolojik muayene gerekli
Pek çoğumuz aslında bu ağrıları hafife alıyoruz öyle değil mi? Kimileri çok bilgisayar başında vakit geçirmek olarak tanımlıyor, kimileri ise iş stresi, yorgunluk ya da dışarıda fazla vakit geçirmekten dolayı baş ağrıları çektiğini dile getiriyor. Sebep her ne olursa olsun, vücudumuzda bir şeylerin yolunda gitmediğini anlamamız gerekiyor aslında. Asıl sebep ne? Bu ağrının temelinde ne yatıyor? Asında sizler için tehlikeli bir durum olabilir mi? Bunları kesinlikle düşünmekte fayda olurken, bir nörolojik muayene gerekliliği ortaya çıkabilmektedir.
Baş ağrısı grupları
Birincil baş ağrıları
Migren
Gerilim
Küme baş ağrıları
İkincil baş ağrıları
Beyin ve damar hastalıkları
Tümör
Diğer tehlikeli sebeplere bağlı olan baş ağrıları
Elbette ki ilk grup için aslında çok büyük tehlike olmadığını görebiliriz. Fakat gördüğünüz gibi ikincil baş ağrılarında çok büyük etkiler meydana gelebilmektedir. Bunun için baş ağrılarını hafife almamak ve kesinlikle bir doktor kontrolünden geçmek önemlidir.
Beyin ve damar hastalıkları
Bunlar arasında yer alan beyin damar balonlaşması, enseden başlayarak, baş ön kısmına doğru devam eden ağrılardır. Eğer ki beyin kanaması olmadan önce teşhis edilirse, ölüm riski ortadan kaldırılabilir. Fakat erken teşhis edilmemesi durumunda, ölümle sonuçlanabilmesi mümkündür.
Beyin tümörü
İlk başlangıç olarak, sabah ağrılı bir uykudan uyanma hali bilinmesi gerekenler arasında. Ve gün içerisinde de devamı gelen ağrılar, bir tümörden kaynaklı olabiliyor. Bunların yanı sıra şu etkilerde görülebilmektedir.
Mide bulantıları
Kusma
Çift görme
Bu etkiler ile birlikte ciddi baş ağrılarınız mevcut ise kesinlikle bir beyin cerrahi ya da alanında uzman bir doktor ile iletişime geçmekte fayda var. Diğer sağlık yazılarımıza da göz atarak, bilgi sahibi olabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*