Adet Ağrıları Artar İse

Spread the love

Adet ağrıları, bayanların maalesef korkulu rüyası. Ayın belirli dönemlerinde başlayan regl dönemi, maalesef bazı kişiler için oldukça ağrılı ve zor geçebilmektedir. Artık bu sancılara katlanamayan bayanlar ise bu konuda bazı araştırmalar yaparak, ağrıların hafifletilmesi için yeni yöntemlere başvurmaktadır. Bu konuda ağrı kesiciler pek çok kişi tarafından dönemi bozmasından dolayı tercih edilmiyor. Bildiğiniz gibi ilaç içeriği bu konuda farklı bir bakış açısını ortaya koyarken, tavsiyeler arasında yer almıyor. Peki, adet ağrılarından nasıl kurtulabilirsiniz?
Tüketilen besinlerin önemi
Doğal bir yöntem ile ağrılarınızın hafifletilmesi mümkün olabilir. Elbette ki bu durumda, tüketilen besinler hakkında bazı araştırmalar yapmanız gerekiyor. Mesela, keten tohumu bu konu için tercih edilebilir bir besin olarak tanımlanabilir.
Aslında keten tohumu, menopoz dönemine yaklaşan bayanların ağrılarını hafifletilmesinde tercih ediliyor
Günde ortalama 2 kaşık keten tohumu tüketmek, gelen sıcaklık ve ateş hissini % 50 üzerinde bir düşüşle bayanlara sunmaktadır
Kahvaltılarda yoğurt içerisine karıştırarak tüketilmesi mümkün olurken, yine ara öğünlerde de tüketilmesi uygun olabilir.
Tam tahıllı ürünler
Adet ağrılarınızı hafifletmek için yine bir başka yöntem olan tam tahıllı ürünlerin tüketilmesi uygun görülmektedir.
Tam tahıllı ürünler;
Kan şekerini dengeler
Lif ve protein yönünden oldukça zengindir
Adet öncesi ve adet dönemi boyunca tüketmek adet sancılarınızı hafifletebilecektir
Kalsiyum desteği
Yine adet sancılarını hafifletebilmek için kalsiyum desteği önemli bir yere sahiptir. Bazı yabancı araştırmacılar ve üniversite görevlileri, kalsiyum açısından zengin olan besinlerin tüketilmesi, ağrıların azalacağı yönünde söylemlerde bulunmaktadır. Bu ürünler arasında ise şunlar tüketilebilir.
Brokoli
Soya sütü
Ton balığı
Balık çeşitleri
Bölgeyi sıcak tutmak önemli
Aslında bunu pek çok bayan bilmektedir. Fakat adet sancılarını yeni yaşayan bayanlar, regl dönemine yeni giriş yapmış olan genç kızlarımız için de bölgenin sıcak tutulması faydalı bilgiler arasında yer alabilmektedir. Bunun için karnın alt bölgesine sıcak su torbası konulabilir. Rahimde ki kan dolaşımının hızlanması ağrıların hafiflemesinde sizlere destek olacaktır. Önerilen su sıcaklığı 40 derece olurken, yine ılık bir duş almakta ağrılarınız için hafifletici etki sunabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*