Neden Aynı Rüyaları Tekrar Tekrar Görürüz?

Spread the love

Rüyalar, kişiden kişiye büyük farklılıklar gösterebilse de pek çok insan her gece birden fazla rüya görür. Rüyalar genelde derin uykudayken görüldüğü için oldukça tuhaf olabilir. Özellikle tuhaf ya da gerçekmiş gibi gelen bir rüyadan uyandıktan sonra gördüğünüzün rüya olduğunu anlayıp kendinizi rahatlamış hissedebilirsiniz. Ancak bazı rüyaları tekrar tekrar görmeniz rahatlayamamanıza, stresinizin artmasına ve hatta gece iyi uyuyamamanıza neden olabilir.

Aynı rüyayı her ay, her hafta ve hatta her gün görüyorsanız, yalnız olmadığınızı bilmelisiniz. Tekrarlayan rüyaların bazıları hoş olabilse de rüyanın aynı olay örgüsüne sahip olması şaşırmanıza ve aynı rüyayı neden tekrar tekrar gördüğünüzü merak etmenize neden olabilir. Tekrarlayan rüyalarınızda kötü bir şeyler oluyorsa bunun nedeni kaygılarınız ve beyninizde tam olarak işlenmemiş travmalarınız olabilir. Bu nedenle tekrarlayan rüyalarda ortak tema olarak genelde güçsüzlük, güvenlik eksikliği ve utanç hissetmek gibi temalara rastlanır.

Tekrarlayan rüyalar kaygı ve stres nedeniyle geçici olabileceği gibi erken yaşlarda yaşanan bir travma nedeniyle uzun dönemli de olabilir. Tekrarlayan rüyalarınızın ne anlama merak ediyorsanız, rüyalarla ilgili merak ettiklerinizi ve tekrarlayan rüyalarla ilgili olarak yapabilecek bir şey olup olmadığını aşağıda okuyabilirsiniz.

En Yaygın Tekrar Eden Rüyalar

Tekrarlayan rüyalar kişinin travmalarının ve korkularının tekrar tekrar karşısına çıkmasına neden olabilir. Tekrarlayan rüyalar her birey açısından farklı olmakla birlikte pek çok insan tarafından görülen ortak olay örgülerinin veya temaların şunlar olduğu söylenebilir:

  • Düşmek: Düşmek, kontrolün kaybedilmesiyle ilgilidir. Rüyanızda düştüğünüzü görmeniz, günlük hayatınızda kontrolünüz dışında olan olaylar yüzünden kendinizi güçsüz ve umutsuz görmenizden kaynaklanabilir.
  • Eski sevgiliyi görmek: Pek çok insan rüyasında eski sevgilisini görür. Eski sevgili hakkında düşünmek, mevcut ilişkide sıkıntılar yaşamak ya da hayattaki bir değişimle ilgili belirsiz hissetmek rüyada eski sevgiliyi görmeye neden olabilir.
  • Kovalanmak: Kovalanmak, günlük yaşamda bir şeyden kaçmak istemeyle ya da rahatsız olunan bir şeyden halihazırda aktif olarak kaçılması nedeniyle tekrarlayan rüyalarda görülebilir.
  • Konuşamamak: Tekrarlayan rüyalarda sık görülen temalardan bir tanesi konuşamamaktır. Rüyada konuşamamak, yaşamla ilgili zorluklar yaşanması ve kendini ifade edememe gibi durumlarda görülebilir.
  • Tuzağa düşmek: Rüyada kendini kilitli bir odada ya da hapishanede görmek, günlük yaşamda kişinin bir şeylerde takılıp kaldığını ve nasıl kurtulacağını bilmediğini gösteriyor olabilir. Aynı zamanda bir şeye bağlanma isteğini de gösteriyor olabilir.
  • Tuvalet aramak: Rüyada tuvalet aramak ya da tuvaletini yapmak, hayatta önemli bir şeyi serbest bırakma arzusu duyulduğunu gösteriyor olabilir. Bu rüya aynı zamanda kontrolü bırakma isteğini de temsil edebilir.
  • Dişlerin dökülmesi: Dişlerin dökülmesi günlük hayatta yaşanan kaygıya işaret ediyor olabilir. Aynı zamanda geçmişte ya da şu anda yaşanan bir kayıptan ya da üzüntüden kaynaklanıyor olabilir.
  • Hazırlıksız olmak: Hazırlıksız olduğunuz rüyalarda hazırlanmadığınız bir sınava girmeniz gerekebilir. Günlük hayatta yapacak çok fazla şeyinizin olması ve kendinizden şüphe duymanız bu tarz rüyalara neden olabilir.

Tekrarlayan rüyalardaki bazı temaların diğerlerinden daha sık görüldüğü söylenebilir. Örneğin, tekrarlayan rüyalar gören insanların çoğunun rüyası düşmekle ilgiliyken daha az bir kısmının rüyası dişlerin dökülmesiyle ilgilidir. Bunun yanı sıra tekrarlayan rüyaların yukarıdaki temalardan hiçbiriyle ilgisinin olmaması veya tamamen kişisel deneyimlere dayanıyor olması da mümkündür. Tekrarlayan rüyalar canlı bir şekilde hatırlanabildiği gibi hatırlanması zor rüyalar da olabilir.

Tekrar Eden Rüyaların Sebepleri

Tekrarlayan rüyalar uzmanlara göre genelde karşılanmamış ihtiyaçlar, yaşanan hayal kırıklıkları ve geçmişte çözülememiş sorunlar nedeniyle meydana gelir. Tekrarlayan rüyaların nedenleri temel olarak şu şekildedir:

Stres

Rüyaların günlük olarak yaşananları işlemeye yardımcı olduğunu söyleyen görüşler bulunmaktadır. Günlük hayatta sizi hedeflerinize ulaşmaktan alıkoyan bir şeyle karşılaştığınızda stresli hissedebilirsiniz. Bu da rüyalarınızı etkileyebilir. Hayatınız üzerinde kontrolünüz olmadığını hissetmeniz, kendinizi yeterli hissetmemeniz ve hayatınız üzerinde olumlu etkilere sahip olamamanız, ihtiyaçlarınızı karşılamadığınızı hissetmenize ve stresli olmanıza neden olabilir. Bu da rüyalarınızın olumsuz olmasına ve aynı rüyayı tekrar tekrar görmenize yol açabilir.

Çözülmemiş duygusal sorunlar

Geçmişte yaşanan hoş olmayan ya da travmatik olaylar hafızada yer eder. Travmayla ilişkili bedenen sıkıntılar yaşanabilir ve duygusal tepkiler ortaya çıkabilir. Travmanızı ya da hoş olmayan duygularınızı tam olarak kabul etmemiş ya da işlememiş olmanız halinde bunlar tekrarlayan rüyalar olarak karşınıza çıkabilir. Örneğin, rüyanızda boğulmanız, hissettiğiniz çaresizliği yansıtıyor olabilir.

Yinelenen davranışlar

Yinelenen davranışlar ve düşünceler de tekrarlayan rüyalara neden olabilir. Günlük hayatınızda tekrar tekrar sergilediğiniz davranışlar ya da sahip olduğunuz düşünceler, rüyalarınızda bunların karşınıza çıkmasına neden olabilir. Örneğin, sürekli olarak işe geç kalıyor veya otobüsü kaçırıyor ya da bunun hakkında düşünüyorsanız, rüyanızda da bununla karşılaşabilirsiniz.

Tekrarlayan Rüyaları Durdurmak Mümkün mü?

Tekrarlayan rüyalarınızın nedenini bulmak için uzun bir süre terapi sürecinden geçmeniz gerekebilir. Bu nedenle öncelikle uyku apnesi ve narkolepsi gibi sorunlar olup olmadığını anlamak ve bu sayede sorunun antidepresanlar ya da hipertansif ilaçlarla çözülebilecek tıbbi sorunlardan kaynaklanıp kaynaklanmadığını öğrenmek önemlidir.

Uyku alışkanlıklarınız üzerinde çalışarak tekrarlayan rüyalarınızı durdurmayı deneyebilirsiniz. Bunun için uyku hijyeninize dikkat etmeli ve yatmadan önce üzülmenize neden olabilecek şeylerden uzak durmalısınız. Bunun yanı sıra alkol gibi maddeler tüketmek de uykuyu olumsuz etkileyebilir ve daha fazla rüya görmeye neden olabilir.

Tekrarlayan rüyalarınızın nedeninin geçici bir stresten kaynaklandığını düşünüyorsanız, rüyanın kendisinden kurtulmayı denemek yerine önce stresinizi ele almalısınız. Tekrarlayan rüyaların içeriği genelde çözülememiş sorunlar, stres, kaygı ve üzüntüyle ilişkili olduğu için ruh halinizi takip etmeniz önemlidir. Bunun için nefes alma egzersizleri yapabilir, günlük tutabilir ve düzenli egzersizle stresinizi azaltmayı deneyebilirsiniz.

Kaynak: uplifers.com

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*