Kontakt Lens Zararlı Mı?

Spread the love

Kontakt lens, kornea üzerine üzerine uygulanan ve daha estetik ve kolay kullanım sağlayan teknolojik bir icattır. Gözlüklere alternatif olarak üretilmiştir.

Faydaları arasında sayabileceğimiz özellikleri de mevcuttur. Kontakt lens direk gözün korneasına takıldığı için gözlüğe oranla daha net ve kaliteli bir görüş imkanı sunmaktadır. Bunun haricinde spor müsabakalarında ve sportif faaliyetlerde kişilere kolaylık sağlamaktadır. Peki kontakt lensin zararları var mıdır?

Oluşabilecek Zararlar ve Zararı Var Mıdır?

Öncelikle belirtmek gerekiyor ki gözlük kullanıyoruz fakat bundan rahatsızız ve lens kullanmaya karar vermişsek eğer kesinlikle doktor tavsiyesi sonucu lens kullanmamız gerekir. Aksi takdirde her gözün yapısı farklı olduğu için oluşabilecek zararlar kaçınılmaz olabilmektedir. Örnek verecek olursak kuru gözler, romatizmal iltihabı bulunan kişiler ve gizli ya da aşikar olarak bulunan kirpik iltihapları bulunan kişiler için özel önlemler gerekmektedir. Görme keskinliğini kontak lens arttırır. Uzun yıllar kontakt lens kullanan kişiler de kızarıklık ve benzeri şikayetler olabiliyor. Ancak uzun yıllar gerekli önlemleri alarak kontak lens kullanan kişilerde hiçbir sıkıntı olmayacaktır.

Gerekli temizliklerini yapan ve kullanımına uygun kullanılan lenslerde hiçbir sıkıntı görülmemektedir. Çevresel faktörlere de dikkat edilmesi gerekmektedir. Örneğin egzoz dumanları, polen gibi problemler bizim uzun süre kontak lens kullanmamıza olumsuz yönde etki etmektedir. Genel olarak şu söylenebilir ki doktorun tavsiye etmiş olduğu kontak lensleri kullanmak gerekli koşulları yerine getirmek şartıyla uygundur ve sakıncası yoktur.

Peki gözde yapılacak lazer operasyonlarını uzun süre lens kullanmış olmak etkiler mi?

Bunun cevabı olarak daha önce de belirttiğimiz şekliyle doğru kullanılmış ve doktor tavsiyesine uygun lenslerin kişinin göz sağlığına bir etkisinin olmadığı gibi göz de yapılacak bir lazer operasyonuna da zararlı bir etkisi bulunmamaktadır.

Kontakt Lensi kimler kullanamaz sorusuna ise kısa olarak çoğu insan kullanabilir. Ancak herkes bunu kullanamaz. Gözde iltihap gibi sorunlar varsa, gözde kuruluk varsa, ileri derecede alerji durumları varsa bu kişilerin öncelikle bu problemleri gidermeleri giderememeleri taktirde kontakt lens bu kişiler için pek de uygun görülmemektedir.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*