D vitamini Eksikliği Nedenleri ve Tedavisi

Spread the love

Araştırmalar neticesinde ülkemizde ortalama olarak 10 kişiden 9’unda D vitamini eksikliği görülmektedir. Tabii bunlardan birçoğu bunun farkına bile varamamaktadır.

Peki D vitamini eksikliği belirtileri nelerdir?

Depresyon: Günümüzde pek çok hastalığın belirtilerinden olmasına karşılık D vitamini eksik olan kişilerin agresif tavırlarının olmasının yanında depresyon ve bunalma etkileri görülmektedir.

Kemik Ağrıları: Genellikle yaşlı kişilerde görülen bu durumun sebepleri arasında D vitamini eksikliği gelmektedir. Bu ağrılar da kişilerin genellikle vücut genelinde görülmektedir.

Halsizlik: Kişinin gün boyunca halsiz olması ve çalışma isteğinin bulunmaması bu belirtilerin yanı sıra başın terlemesi, eklem bölgelerinde ağrılar, ishal, kabızlık gibi durumların görüldüğü bilinmektedir.

D vitamini Eksikliği Neden Olur?

En başta belirtilen sebep güneş ışınlarından gelen UVB ışınlarının vücut ile temasının olmaması yada çok az olması durumudur. Güneş bu konuda en önemli faktördür. Gıda takviyesiyle sadece belli bir kısmı karşılanır ancak hiçbir zaman güneş kadar yeterli olmaz. D vitamini eksikliği belirtileri genellikle yaşın ilerlemesi ile ortaya çıkar. Fazla kilolar, epilepsi hastalarının ilaçları, koyu ten rengi vb faktörler güneş ışınlarından daha az yararlanmamıza neden oluyor.

Tedavi seçenekleri

En önemli tedavi öncelikle kendimiz yapmalıyız ve güneş ışınlarından yeteri kadar faydalanmalıyız bunun haricinde doktorların vermiş olduğu D3 vitamini tedavisi ile yapıldığı gözlemlenmektedir. Bunun haricinde bunun için doktor kontrolünde serum, damla vb tedavi çeşitleri de görülür. Bu tedavide verilen ilaçların dozajları da yaşın ilerlemiş olma durumuna bağlı olarak değişmektedir. Özellikle güneş ışınlarından yararlanması gereken kişiler

50 yaş ve üstü kişiler,

Kemik ve kas ağrısı şikayetleri bulunan kimseler,

Güneş görmeden gün boyu kapalı ortamlarda bulunan kimseler,

Karaciğer Hastalığı bulunanlar,

Kemik erimesi şikayeti bulunan kimselerin mutlaka güneş ışığından yararlanması gerekir.

Ayrıca bu şikayette bulunan kişilerin yiyeceklerine de dikkat ederek D vitamini eksikliğini tedavi etmek için güneş ışınlarından en fazla faydalanabilecekleri saat 10.00 ile 15.00 saatleri arasında fazla durmadan ve kendini muhafaza edecek şekilde(güneş kremi vs kullanacak şekilde) korunmaları gerekmektedir. Çünkü bu saatler güneşin zararlı ışınlarının da bir hayli fazla olarak geldiği saatlerdir.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*