Ergenlik Döneminde Ne Yapılmalı?

Spread the love

Kadın vücudu tarihin her döneminde Anadolu coğrafyası başta olmak üzere güç timsali olarak resmedilmiştir. Bugünün kız çocukları yarının anneleri düşüncesinden hareketle çocukluktan başlayarak özellikle kadın hastalıkları ile ilgili konularda aile, toplum ve birey olarak bilinçli davranmamız gerekmektedir.
Kız çocuklarında ergenlik dönemi hangi yaş aralığında olmalıdır?
Kız çocuklarda ergenliğe girme yaşı sosyal, psikolojik ve genetik özellikler itibari ile bölgeden bölgeye değişiklik göstermektedir. Türkiye şartlarında kız çocuklarının ergenliğe girme yaşı 12 ve üzeri olarak saptanmıştır. Bununla birlikte erken ergenlik diye tabir ettiğimiz olması gerekenden çok önce bu çağa giren çocukların hormonsal veya dışsal sorunlar yaşadığını söyleyebiliriz. Çocuğun aşırı derece kimyasal maddeyle düzenli şekilde temas etmesi bu nedenlerden biri olabilir. Günlük hayatta kullanılan kokulu silgiler, saç boyası ve parfümler, aşırı fastfood tüketimine kadar her şey kız çocuklarındaki daha fazla görülen erken ergenliği tetikler.
Kadınlar sağlık konusunda ne tür konularda dikkatli olmalılardır?
Bahsettiğimiz üzere ergenlik ile başlayan süreçte gençler, orta yaşlı kadınlar ve daha ileri yaşlı kadınlar sürekli olarak vücutlarına doğru bakmak zorundadırlar. Ergenlikte başlayan sigara, alkol ve uyuşturucu gibi madde bağımlılıkları sosyal yaşam, cinsel yaşam ve sağlık üzerinde etkili rol oynayacaktır. Bu nedenle anne ve babaların çocuklarındaki madde bağımlılığı eğilimlerini önceden sezmeleri ve uzman yardımı görmeleri gerekir. Uyuşturucu bağımlılığı sonucu yaşanan toplumdan soyutlanma ve sağlıksız cinsel bir yaşam sonucu bulaşıcı hastalığa yakalanma riskleri yüksektir. Bunun yanında sigarayla erken yaşta tanışan ve düzenli olarak kullanan kadınlarda gebelik olasılığı düşüp, yumurtaların kalitesinde düşme meydana gelecektir.
Gebelikte sağlık açısından ne gibi önlemler alınmalıdır?
Gebelik kadınlarda başlı başına incelenmesi gereken bir konudur. Tüm hormonların seviyesinin değiştiği içinizde başka bir canlının var oluşunu izleme dönemidir. Anne ve çocuk sağlığı açısından herhangi bir bağımlılığınız varsa bu dönemde terk etmeniz gerekir. Beslenmenize özen gösteriniz. Doktor tavsiyesi almadan ilaç kullanmayınız. Enfeksiyon kapma veya hastalık kapma riskine karşın sık sık doktorunuzla iletişimde olmalısınız. Sağlık parayla satın alınan bir şey değildir ve yaşamınız boyu her zaman sağlığınız ön planda olsun.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*