Sızlayan dişler bayramda kabusunuz olmasın

Upset senior woman in black t-shirt, holding head, having headache or toothache. Studio shot against white wall.
Spread the love

Bayram ziyaretlerinde diş ağrısı yaşamak istemiyorsanız, diş ipi kullanmayı ihmal etmeyin.

Kurban Bayramı’nda et ve tatlı tüketiminin artması ile birlikte diş rahatsızlıklarında da artış görülüyor. Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı Dr. Nihat Tanfer, Kurban Bayramı’nda diş sağlığı ile ilgili tavsiyelerde bulundu…

Et artıkları şiddetli ağrıya sebep olabilir

Kurban Bayramı’nda lezzetli et yemekleri ile bol şerbetli tatlılar tüketmek adettir. Eğer diş ve diş etlerinin sağlığı yerinde değilse bu yiyecekler ile beraber diş rahatsızlıkları baş gösterir. Dişlerin arasında kalan lifler; diş ağrısına, diş eti iltihabına, ağız kokusuna, diş eti apsesine yani şiddetli ağrıya neden olur. Çıkmayan et artıkları ve tatlıdan sızlayan dişler nedeniyle bayramınız kabusa dönüşebilir.

Diş ipi kullanın

Diş çürüğü ve diş eti hastalığını önlemek için diş bakımınızın doğru ve düzenli olarak yapılması gerekir. Dişlerinizi günde iki kez ikişer dakika fırçalamalı ve her gün en az bir kez diş ipi ile özellikle kuron tabanının etrafındaki alanı temizlemelisiniz. Ağız ve diş sağlığınıza dikkat ederek genel sağlığınızı da kontrol altına alabilirsiniz. Dişlerinizi saklamadan ışıl ışıl gülebilir, ağız kokusundan çekinmeden bayram ziyaretlerinde bulunabilirsiniz.

 

                        

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*