Sıcak yoga depresyonu yenmeye yardımcı oluyor

Spread the love

ABD’deki Massachusetts Genel Hastanesi tarafından yapılan çalışmada, pozların 40°C’ye kadar ısıtılan nemli odalarda uygulandığı düzenli Bikram yoga derslerinin, depresyonlu hastaları iyileştirebilecek etkili bir tedavi seçeneği olduğu açıklandı.

Araştırma için, orta ila şiddetli depresyonu olan 80 yetişkin rastgele iki gruba ayrıldı. Yarısı haftada iki kez 90 dakikalık sıcak yoga seanslarına giderken, diğer gruba bekleme listesine alındıkları ve herhangi bir tedavi görmedikleri söylendi.

Sekiz hafta sonra, yoga yapanların yüzde 44’ü semptomlarda büyük ölçüde bir iyileşme gördü. Kontrol grubunda bu oran yüzde 6 idi. İlk grup bu büyük iyileşmenin ardından artık depresif olarak sınıflandırılmadı.

HAFTADA BİR KEZ BİLE İŞE YARADI

Klinik Psikiyatri Dergisi’nde yayınlanan araştırmaya göre haftada yalnızca bir kez sıcak yoga seanslarına katılanlarda bile depresif belirtiler azaldı.

Harvard Tıp Fakültesi’nde psikiyatri yardımcı doçenti ve çalışmanın başyazarı Maren Nyer, “Yoga ve ısıya dayalı müdahaleler, ilaç temelli olmayan bir yaklaşım sağlayarak depresyonlu hastaların tedavisinin gidişatını potansiyel olarak değiştirebilir. Bonus olarak ek fiziksel faydalar da sağlar.”

“Depresyonda gözlemlediğimiz klinik etkilere her bir unsurun (ısı ve yoga) spesifik katkılarını belirlemek amacıyla yeni çalışmalar geliştiriyoruz.” dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*