“Hashimoto, tiroid hastalığı değildir”

Spread the love

Fonksiyonel Tıp Doktoru Prof.Dr.Deniz Özzeybek “Tiroid bezi, vücudun ‘maden ocağındaki kanaryası’dır. Yani vücutta yolunda gitmeyen bir durum varsa, ilk belirtiler tiroid bezinde ortaya çıkar” dedi.

 

Özellikle kadınlar arasında daha çok görülen ve son yıllarda giderek yaygınlaşan Hashimoto hastalığının tedavisi, yeni yaklaşımlarla daha etkin yapılıyor. Hashimoto hastalığının aslında sağlığımızda bir şeylerin yolunda gitmediğini gösteren bir alarm olduğunu belirten Fonksiyonel Tıp Doktoru Prof.Dr.Deniz Özzeybek, “Tedavide amaç, eksik olan tiroid hormonunu yerine koymak, ancak sadece bu hormonu vermek yeterli değil, altta yatan nedenleri ortadan kaldırdığımızda, şikayetler azabiliyor” dedi.

Maden ocağının kanaryası: Tiroid

Hashimotonun aslında bir tiroid bezi değil, bağışıklık sistemi hastalığı olduğunu vurgulayan Özzeybek, “Eskiden madenciler kömür madenine indiklerinde yanlarında kanarya götürürlermiş, kanaryalar madende gaz kaçağı varsa, kafeste düşerlermiş. Madenciler de o zaman ocaktan çıkarak hayatlarını kurtarırlarmış. Tiroid bezi de, vücudun ‘maden ocağındaki kanaryası’dır. Yani vücutta yolunda gitmeyen bir durum varsa, ilk belirtiler tiroid bezinde ortaya çıkar” dedi.

Prof.Dr.Özzeybek, Hashimoto hastalığının  genellikle halsizlik, yorgunluk, ciltte kuruluk, kilo verememe, üşüme, depresyon gibi belirtileri olduğunu belirterek, “Hashimoto aslında

nadir görülen ve orta yaşlarda ortaya çıkan bir hastalıktı ama son yıllarda çok yaygınlaştı ve giderek daha genç yaşlarda görmeye başladık. Yaşam koşulları, çevresel kirleticiler, gıdaların doğal olmaması bunda çok etkili” dedi.

Hashimoto hastalığında sadece eksik tiroid hormonunu vermenin yeterli olmadığını ifade eden Özzeybek, şu bilgileri verdi: “Hashimoto aslında bağışıklık sisteminin hastalığıdır. Bağışıklık sistemi bozukluğu Hashimoto da etkilerini başlıca tiroid bezinde gösterir. Tiroid hormon eksikliği dışarıdan verilen ilaçlarla normal düzeylere getirilse bile, hasta kendini iyi hissetmeyebilir. Sorun genellikle, T4 hormonunun T3’e dönüşümünde ortaya çıkar. Hashimoto tedavisi sadece eksik hormonların yerine konmasından ibaret değildir. Glutensiz beslenme, yaşam  tarzı değişiklikleri, varsa SIBO gibi bağırsak sorunlarının giderilmesi, vitamin ve mineral eksikliklerinin tamamlanması da tedavinin çok önemli ayrıntılarıdır.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*