Gripten Korunmanın 10 Altın Kuralı

Spread the love

Kış mevsimi ile beraberinde gelen gribal enfeksiyonlar sebebiyle kişilerin bağışıklık sistemini güçlendirmesi gerekmektedir. Vücudun soğuk havaya ayak uydurması amaçlı çok fazla enerji harcaması vücut direncinin düşmesine sebep olmaktadır. Vücut direncinin düşmesi bağışıklık sisteminin çökmesi anlamına gelmektedir. Kış aylarını daha sağlıklı geçirmek için 10 altın kural oldukça önemlidir.
Kişideki Grip Belirtileri
Grip belirtileri arasında,
Eğer bir kişinin göz kapaklarında kaşınma,
Burun akıntısı ve burnun içinde kaşıntı,
Hapşırık,
Baş ağrısı ve vücutta yüksek ateş durumu,
Vücutta oluşan halsizlikle birlikte yemek yememe ve su içmeme durumu,
İdeal sıcak ortamlarda üşüme ve titreme durumu sayılabilir.
10 Altın Kural
Gripten korunmanın en etkili yollarından birisi grip aşısı olmaktır. Risk grubunda olan kişilerin grip aşısı yaptırması gerekmektedir.
Grip aşısı gripten korunmanın yanı sıra grip sonrası gelişebillecek diğer hastalıkların gelişmesini de önlemiş olacaktır.
Gripten korunmanın en etkili ikinci korunma yöntemi sağlıklı beslenmedir. Özellikle kış aylarında bağışıklık sistemini güçlendirmek amaçlı hem bitkisel hemde hayvansal proteinler sık sık tüketilmelidir.
Bitkisel ve hayansal proteinlerin dışında C vitamini bolca tüketmek gerekmektedir. Limonlu ve zeytinyağlı salatalar ve özellikle kış aylarında C vitamini yönünden zengin olan portakal ve mandalina gibi meyveler tüketilmelidir.C vitamini dışında vücut için çinko alımı da gereklidir. Özellikle ıspanak, sığır eti, badem, mantar, kabak çekirdeği, susam, fasülye, bezelye, kabak ve tavuk eti bolcaa tüketilmelidir.
Gribal enfeksiyonlar en çok solunum yoluyla bulaşmaktadır ve havalandırılması yetersiz ve kalabalık ortamlardan uzak durulması gerekmektedir.
Gribin vücuda girmesinin bir diğer yolu da ellerimizdir. Mümkün olduğunca dışarıda dokunulması gereken yerlere peçete ile dokunalım ve hemen ellerimizi yıkayalım.
Hem bizim hem de bir başkasının sağlığı için hapşırık gibi durumlarda temiz bir peçete alıp daha sonrasında hemen bu peçeteyi atmaya özen gösterelim.
Herhangi bir gribal enfeksiyona karşı dışarıda karşılaştığınız tanıdığınızla sağlığınız açısından tokalaşmayınız.
Ellerimizi bol sabunla ve sık sık yıkamalıyız. Ayrıca kullandığımız su bardağı ve kalem gibi malzemeler size özgü olmasına özen gösteriniz.
Vücudumuzun lüzumsuz yere terlememesi için ya da soğukta kalmaması için girilen kapalı ve sıcak ortamda üzerimizde olan fazla giysileri çıkarmalıyız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*