Dudak Çevresindeki Çizgiler Nasıl Giderilir?

Spread the love

Dudak çevresindeki çiziklerin oluşumu ve dolgu nedir sorusunun cevabını öğrenmek için Dr. Ahu Çiler Turgut’dan bilgi aldık

Dudak çevresindeki çizgiler neden oluşur?

Dudak çizgileri yaşa bağlı olarak cilt farklılıklarının bir göstergesidir. Dudaklarınızı büzdüğünüzde, konuştuğunuzda veya bir şeyler içerken bu kaslar çalışır ve üst dudak bölgesinde bulunan deri kırışır. Bu kırışıklıkların ağzın kas hareketlerinden kaynaklanmaktadır.

Bu dudak Çizgilerini oluşturan faktörler nelerdir?

Bazıları yaşam tarzı ile ilgilidir. Bu nedenle her yaşta oluşabilir. Genellikle 40 yaş ve üzerinde oluşmaya başlar ve bunu fark etmeyebilirsiniz. 50’li yaşlara dayandığınızda bu çizgiler daha belirgin hale gelir. Ancak sigara kullanan kişiler ağız ve çevresindeki çizgilerin hemen oluşumuna daha yatkındır. Özellikle sigara kullanan kişilerde tüm organlara zarar verdiği gibi dudak ve çevresine hatta cildimize de büyük zararlar verir. Dudak ve çevresi daha erken gelişime sahip oldukları için olumsuz durumlardan daha hızlı etkilenebilmektedirler. Ancak sadece sigara içenlerde bu durum söz konusu değildir. Çevresel faktörler ve yaş ilerleyişi durumu da bu çizgileri etkilemektedir.

Kadınlarda daha fazla görmekteyiz. Bunun sebebi nedir sizce?

Kadınlarda ve erkeklerde sıklıkla rastladığımız bir cilt sorunudur. Kadınların daha fazla etkilenmesinin sebebi ise kadınların cildi erkeklere bakarak daha narin ve incedir. Ayrıca erkeklerin sürekli tıraş olması zamanla kırışıklık faktörünün azalmasına yardımcı olduğunu daha önceden de gözlemlemiştik.

Dudak çizgilerinin geçmesi için önereceğiniz çözümler var mı?

En etkili tedavi yöntemlerimiz; dudak ve çevresine enjekte edilebilen maddeler, kimyasal peeling ve lazer uygulamalarıdır. Görünümü yumuşatmak için kullanılan gece ve gündüz kremleri, yapılan cilt bakım rutinleri de bu duruma oldukça etkilidir.

Dolgu ve Botoks arasındaki farklar nelerdir? Dudak ve çevresi için hangisini önerirsiniz?

Dolgu yüz ve bütün vücut hatlarına kullanılabilmektedir. Gözaltı, çene, yanak ve şakaklarda bunlara dâhildir. Dolgu, vücudun istenilen bölgesine hacim vermek için kullanılan bir yöntemdir. Botoks ise kasları gevşetmek için önerilmektedir. Dudak ve çevresi için her iki yöntemde kullanılabilir. Dudakların kalınlığı ve çizgilerin ne kadar belirgin olduğu bu tedavi yöntemlerinin yörüngesini değiştirmektedir.

Tedavi süreci hakkında bizlere bilgi verir misiniz?

Dudak çizgilerini tedavi etmek için hyalüronik asit dolgu maddeler kullanılabilir. Küçük bir iğne yardımı ile dudak çizgileri boyunca dolgu maddesi enjekte edilir ve boyutları küçültülür. Bu süreç sonunda ince çizgiler gözle görülebilir şekilde ortadan kalkmış olur. Botoks tedavisini bu süreçten sonra kullanabiliriz. Hastanın çizgileri çok belirginse eğer botoks yardımı ile çizgilerin oluşumuna katkı sağlayan kasların gücünü azaltmaya başlarız. Üst dudağın hemen üzerine kullanacağımız botoks dudak çizgilerinin görünümünü hafifletir. Ancak bu işlemlerin sonucunda dudak kaslarında hafif ve geçici güçsüzlük meydana gelir. Bu işlemlerin tamamıyla bitmesinin ardından 3-4 gün içerisinde farklılıkları görebilirsiniz.

Dudak ve Çevresi için başka tedavi yöntemleri var mı?

Mikro iğneleme ve lazer tedavileri bulunmaktadır. Mikro iğneleme yöntemi dudak ve çevresinde bulunan çizgileri azaltır ancak tamamıyla ortadan kaldırmaz. Lazer tedavisinde ise genellikle tüm yüz bölgesini ele alır. Görülebilir düzeyde kırışıklık ve çizgileri ortadan kaldırır.

Dudak çizgilerini azaltmak için evde kullanabileceğimiz cilt bakım ürünleri nelerdir?

Kolajen vücudumuz için en önemli protein ürünlerinden bir tanesidir. İçerisinde kolajen bulunan ürünleri tercih etmelisiniz. Cilt tonunu eşitlemekle beraber dudak ve çevresindeki kırışıklık ve gözeneklerinde azalmasına yardımcı olur.

Cildimizin incelme durumunda ise güneş kremi kullanmanızı tavsiye ederim. Özellikle yaz aylarında sıklıkla yaşadığımız bir sorundur. Dudak ve çevresine yüz hatlarımıza (gözaltı ve çene gibi) yüzümüzün daha hassas bölgelerine kullanılmalıdır. Mevsim değişikleri cildimize oldukça zarar vermektedir. Özellikle pandemi sürecinde kullandığımız maskeleri de sıklıkla yenilememiz gerekir. Bu yüzden güneş koruyucu kremleri ve yedek maskeleri çantanızda ihmal etmeyin.

Altın İğne Tedavisi Nedir?

Genel olarak diğer adıyla bildiğimiz mikro iğneleme (altın iğne) izler ve çatlaklarda kullandığımız tedavi yöntemlerinden birisidir. Bunların yanı sıra dudak çizgileri için de kullanılmaktadır. Bu tedavi yöntemi sırasında hastanın ağrı ve acı hissetmemesi için anestezi kremi kullanılır. Bu yöntemde kullandığımız iğne cilt içerisine girerek daha hızlı etki sağlar. Hassas bir cildiniz varsa bu yöntemi sadece dudak ve çevresi için değil gözaltı ve çevresi içinde kullanmaktayız.

Kaynak: https://drahucilerturgut.com/dudak-cevresindeki-cizgiler-nasil-giderilir

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*