Doç. Yeniay Kadınlara Seslendi “Lütfen Kontrolden Ve Hekiminize Başvurmaktan Korkmayın .”

Spread the love

Ege Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Levent Yeniay “Meme kanserinin çok önemli bir hastalık olduğunu, kadınlarımızdan en önemli beklentimiz bu hastalıktan korkmadan, bilinçlenmeyi sürdürmeleri. Lütfen kontrolden ve hekiminize başvurmaktan korkmayın” dedi.

Ege Üniversitesi Genel Cerrahi Bölümü Meme Biriminde Doç. Dr. Levent Yeniay meme kanserinin  “maalesef” çok sık görüldüğünü belirterek şunları söyledi. “Batı ülkelerinde sekiz kadından birisi hayat boyu meme kanseri tanısı alıyor. Ülkemizde bu kadar yüksek bir oran olmasa da kadınlarda en çok görülen kanser türünü oluşturuyor. Özellikle ülkemizin batısında görülme sıklığı daha da yüksek. Ancak diğer taraftan baktığımızda erken tanı ile çok mükemmel sonuçlar alabiliyoruz. Ülkemizde de bu konu ile ilgili toplumsal bilinç düzeyi giderek artmaktadır. Bu bizi mutlu ediyor çünkü erken dönemde saptadığımız hasta sayısı her yıl artıyor. Sık görülmesi ve erken tanı ile iyi tedavi sonuçları alabiliyor olmamız meme kanserinin en önemli noktaları.

“Tarama olanakları ve toplum bilinç düzeyinin artıyor”

Hastalarımızın da bize en çok sorduğu sorulardan birisi. Meme Kanseri sıklığı artıyor mu? Hem evet, hem hayır! Evet ülkemizde tarama olanakları ve toplum bilinç düzeyinin artması ile eskiye nazaran özellikle “kanser başlangıcı” dediğimiz meme kanseri türlerinde sayıca artış var. Batı tipi yaşam özellikleri (beslenme, çevresel etkenler, doğum vb.) arttıkça sıklığın artacağı gibi bir öngörüde de bulunabiliriz. Ancak ilk belirttiğim durum dışında sıklığın arttığını gösteren objektif bir veriye sahip değiliz.

“Meme tümörlerinin genetik özelliklerinin önemi arttı”

Meme kanseri, üzerinde en çok bilimsel araştırma yapılan hastalık olmaya devam ediyor. Bu yılda önemli klinik çalışmaların sonuçları yayınlandı ve tanı/tedavide önemli değişmeler oldu. Çeşitli yeni ilaçlar rutin kullanıma girdi. Meme tümörlerinin genetik özelliklerinin önemi arttı. Cerrahi tedavide ise özetle söylemem gerekirse ameliyat öncesi kemoterapinin önemi biraz daha arttı ve koltuk altı lenf bezlerine yaptığımız girişimler küçüldü.

“Merkezimiz Türkiye’deki en önemli ve en eski meme merkezlerinden birisi”

Merkezimiz Türkiye’deki en önemli ve en eski meme merkezlerinden birisi. Bizim içinde çok yoğun bir yıl geride kalıyor. Meme polikliniğimizde 20 bin civarında muayene gerçekleşti. Önceki yıla göre ameliyat sayılarımızı arttırdık. Yaklaşık 400 meme kanseri hastamızın ameliyatını gerçekleştirdik. Meme koruyucu (memenin tümünün alınmadan) ameliyat sayılarımız arttı. Genetik testlere daha çok başvurduk. Bu sayede genetik risk saptanan hasta sayımız ve bu nedenle yaptığımız koruyucu ameliyatlarımız ciddi bir yükselme gösterdi.

Bilimsel açıdan da kendi bölümümüz dışında diğer bölümlerle ortak yaptığımız birçok çalışmayı tamamladık. Ulusal ve uluslararası bilimsel çalışmalarda yer aldık ve ödüller aldık.

“Lütfen kontrolden ve hekiminize başvurmaktan korkmayın”

Meme kanseri ile ilgili araştırmalar hiç durmadan devam ediyor. Bizde hastalarımıza daha faydalı olmak için bunları takip etmeye ve katkı vermeye devam ediyoruz. Tedavilerimizde giderek daha az travmatik olmaya çalışıyoruz. Bu trendin süreceğini düşünüyorum. Kadınlarımızdan en önemli beklentimiz bu hastalıktan korkmadan, bilinçlenmeyi sürdürmeleri. Lütfen kontrolden ve hekiminize başvurmaktan korkmayın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*