Boyun Fıtığı Hakkında Bilmedikleriniz

Spread the love

Son dönemlerde çoğu insanda görülen bir sağlık problemi fıtık birçok vücudumuzun noktasında oluşabiliyor. Bu fıtığın sebepleri genellikle spor yapmamak ve yanlış hareketler işle vücudumuzu zorlamak ile ortaya çıkan problemler olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle ileri yaşlarda sıkça duyulan kas ağrılarının büyük bir nedeni fıtık oluşumundan kaynaklamıyor. Bu sorunu çözmek için artık birçok yol var. Kireçlenmelerin ilerlemesiyle ortaya çıkan bu problemin düzelmesi için eskiden doğal yöntemlerle çözülmesi beklenen bu sağlık sorunu için fizik tedavi gibi uygulamalar denenmektedir. Ayrıca ileri seviyedeki fıtıklar için çözüm olarak ameliyat ile platinler çözüm olmaktadır. Büyük ağrılara neden olan bu fıtık için doktora görünmek her zaman en doğru yol olmaktadır.
Hemen hemen bütün insanlarda görülebilir
Son zamanlarda insanların telefon ile çok zaman geçirmesinden bile ortaya çıkabilecek boyun fıtığı çok önemli bir sağlık problemi olmaktadır. Boyun fıtığı vücudun üst kısmında bulunan şiddetli ağrılardan başlar. Bu ağrılar ara ara uyuşmalar ile kendini gösteren bir fıtık olarak bilinmektedir. Çünkü boyunda bulunan 7 vertebra adı verilen kemikten oluştuğunu bilmeliyiz. Bu vertebra kemiklerden çıkan sinirler sağ ve sol kola ayrılarak kolları hareket ettirir. Bu sinirler soğuğu ve sıcağı en çok hisseden yer olarak bilinen bir kısımdır. Bu kısım şiddetli ağrılarla genellikle doktora gidilerek daha gelişmiş fizik tedavi yolları ile çözüme kavuşturulur. Bazen ağrı kesici ilaçlar bile fayda sağlamayabilir.
Boyun fıtığı hakkında dikkat edilmesi gerekenler
Boyun fıtıklarında boyun tarafında bulunan disk ismi verilen 2 adet kemik arasında bulunan küçük yastıklar taşma yaparlar. Bu yastıklar sağa ve sola giden sinirlerin kökünü sıkıştırarak boyun fıtığına neden olur. Bu sıkışma sonucu genellikle uyuşmalar görülür ve bu bazen tek taraflı bazen de iki kolda da meydana gelen bir uyuşma göstermektedir. Bu uyuşmalar sonucunda güç kaybı olur. Dayanamayacağımız şiddetli ağrılar oluşmadan önce boyun fıtığı belirtileri sağ kol veya sol kolda uyuşmalar ve hareketlerde zorluk yaşama sonucu kendini belirtir. Bu belirtileri göz önüne alarak doktora görünmek her zaman doğru bir yol olmaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*