Bebek Şampuanı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Spread the love

Yetişkinler için özel olarak üretilen şampuanların bebekler için tercih edilmemesi gerekir. Bu sebeple, bebek şampuanı seçimi yapılacağı zaman belli başlı noktalara dikkat edilmelidir. Bebeğinizin cildi sizin cildinize göre daha hassas, ince, keratin miktarı bakımından düşük ve yağ oranı azdır. Bu detaylar göz önüne alındığı zaman bebek cildinde tahrişe yol açmayacak şampuanların seçilmesi gerektiği ortaya çıkar.

pH Seviyeleri

Bebeğin cildi ile temas edecek ürünleri seçerken pH değerine dikkat etmelisiniz. Kullanılacak ürünlerin asit-baz dengesi göz önünde bulundurulmalıdır. pH değerlerine bakarken asit-baz dengesi nötr olanları değerlendirmelisiniz. Saçları ve vücudu kurutmayacak, yumuşatabilecek olan şampuanlar tercih edilmelidir.

Parfüm

Parfüm ve boya gibi kimyasal maddeler bebekler için zararlıdır. Size hoş gelen kokulara sahip şampuanları satın almak isteyebilirsiniz. Fakat kokudan daha önemli şeyler olduğunu unutmamalısınız. Parfüm içeren ürünler bebeğinizin alerjik reaksiyon göstermesine sebep olabilir.

Köpük

Köpüklü banyo yapmak daha eğlenceli gibi görünüyor olsa da tercih edeceğiniz şampuanların çok fazla köpürmemesi önemlidir. Köpürmeyecek içeriğe sahip ürünlerde de yeterince hijyen sağlanabilir. Ürünlerin aşırı köpürüyor olması içerisinde sabun ve deterjan olduğu anlamına gelebilir.

Alkol

Cilt bariyerlerine değebilecek ürünler gözeneklerden geçerek vücudun alt katmanlarına temas eder. Bu sebeple, seçilecek olan ürünlerin alkolsüz olması önemlidir. Alkol içerikli şampuanlar cildi kurutabilecek yapıya sahip olabilir. Az yağlı ve henüz gelişimini tamamlamamış olan bebek ciltlerini kurutmayacak ürünler her zaman öncelik sıranızda yer almalıdır.

İçerik

Bebeğinize banyo yapmayı sevdirmek istiyorsanız hassas gözlerini yakacak ürünleri seçmemelisiniz. Banyo yapmaktan korkabilecek olan bebekler, duş saatlerinde oldukça zorlayabilir. Genellikle bebek ürünlerinin göz yakmayan şekilde üretildiği bilinir. Fakat yine de alacağınız ürünü önceden araştırmanız ve içeriğine bakmanız önemlidir.

Her üründe olduğu gibi bebek şampuanlarında da doğallık önemlidir. Ürün içerisinde yer alabilecek zararlı kimyasallar zarar verici olabilir. Satın aldığınız bebek şampuanı çeşitlerinde deformasyonlar kişiden kişiye göre farklılık gösterebilir. Fakat ürünleri mümkün olduğunca ilk etapta kendiniz deneyebilirsiniz. Gözlerinizi yakıp yakmadığı, köpürüp köpürmediği gibi detayları bu şekilde öğrenebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*