Artık Evcil Hayvan Sigortası Var!

Spread the love

Evcil hayvan sahipleri, kendi sağlıkları için olduğu kadar evcil dostlarının da sağlığını düşünerek birçok tedbir alır. Eve kurulan düzenekler, yaşına ve sağlığına uygun mamalar ve rahat etmesi için alınan eşyaların yanı sıra artık evcil hayvanlar için sigorta da yapmak mümkündür.

Evcil hayvan sigortası, kediler ve köpekler için olası bir kaza ya da acil hastalık gibi bir durumda anlaşmalı veteriner kliniklerinde yapılan harcamaları karşılar. Bazı sigorta şirketleri anlaşmasız veteriner kliniklerinde yapılan harcamaları da kapsar, fakat asistan hizmetlerden yalnızca anlaşmalı veterinerlerde faydalanabilirsiniz. Sigorta şirketleri tarafından farklı isimlerle sunulan bu poliçe türünü pet sigortası, pati sigortası, patim güvende sigortası gibi farklı isimlerle görebilirsiniz.

Evcil Hayvan Sigortası Avantajları

Evcil hayvan sigortası, evde sizinle birlikte yaşayan patili dostlarınızın sağlık sorunlarında masraflarınızı kolayca ödemenizi sağlar. Acil ya da yatarak tedavi gerektiren sağlık sorunları oluşması halinde bekleme süresi olmaksızın sağlık hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Tahliller, tetkikler, ilaç ve ameliyat harcamalarının tamamı, poliçede belirtilen limitler kapsamında sigorta şirketi tarafından karşılanır. Böylece beklenmeyen riskli durumlar için veteriner masraflarını düşünmenize gerek kalmaz.

Pet sigortası, kedi ve köpekler için geçerlidir. Bu nedenle kedi sigortası ya da köpek sigortası olarak da adlandırılır. Sigorta şirketlerine göre bu hayvanların yaş sınırı değişir. Ancak genel olarak 6 aylıktan büyük ve 10 yaşından küçük olan kedi ile köpekler için pati sigortası yaptırmak mümkündür. Bunun yanı sıra 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nda belirtildiği üzere satışı, bakımı ve üretilmesi yasak olan hayvanlar için bu sigortadan faydalanma imkânı bulunmaz.

Evcil hayvan sigortası kapsamında yararlanabileceğiniz 3 ana teminat bulunur. Bunlar acil tedavi, 3. şahıs mali sorumluluk ile kayıp ilanı ve ödül teminatlarıdır. Tedavi masrafları, ana teminatlar kapsamında ve limitler dahilinde tamamen karşılanır.

Acil tedavi teminatı kapsamında, evcil hayvanınızın beklenmedik sağlık sorunlarının tedavi masrafları karşılanır. Trafik kazası, göz yaralanması, böcek sokması, zehirlenme, elektrik çarpması, yanma ya da yanık, kesik, yabancı cisim yutma veya batması, boğulma, kavga gibi durumlar bu teminat kapsamındadır.

 1. şahıs mali sorumluluk teminatı, evcil hayvanınızın üçüncü kişilere verdiği bedensel ya da maddi zararların karşılanmasını sağlar. Kayıp ilanı ve ödül teminatı sayesinde de evcil hayvanınızın kaybolması gibi bir durumda limitler dahilinde kayıp ilanı ve ödül masrafları karşılanır.

Evcil Hayvan Sigortasında Alabileceğiniz Ücretsiz Hizmetler

Patili dostunuz için yaptırdığınız pet sigortası, yılda bir kez belirli hizmetlerden ücretsiz veya indirimli olarak faydalanmanızı sağlar. Anlaşmalı olan veteriner kliniklerinden alabileceğiniz bu ek hizmetlerin kapsamını öğrenmek için sigorta şirketinizden bilgi alabilirsiniz. Genel olarak sigorta şirketlerinin sunduğu ek hizmetler ya da indirimler ise şunlardır:

 • Veteriner muayenesi
 • Göz ve kulak temizliği
 • Tırnak kesimi
 • Mikroçip takma işlemi için indirim
 • Köpek eğitimleri için indirim

Evcil Hayvan Sigortasında Yararlanabileceğiniz Ek Teminatlar Nelerdir?

Pati sigortası yaptırdığınızda dilerseniz ana teminatlarla birlikte ek teminatları da poliçenize ekleterek sigortanızın kapsamını genişletebilirsiniz. Ek teminatlar, evcil dostunuzun hasta olması durumunda veteriner muayenesi, teşhis ve tedavi masrafını da limitler dahilinde kapsam altına alır. Diğer bir deyişle ana teminatlar acil durumlarda oluşan sağlık giderlerinin karşılanmasını sağlarken ek teminatlar muayene ve tedavileri de kapsar.

Ek teminatların ana teminatlardan bir farkı da limitler dahilinde tam ödeme değil, belirli oranlarda ödeme yapılmasıdır. Sigorta şirketinizin poliçenizde belirlediği oran doğrultusunda muayene, teşhis ve tedavi masraflarının bir kısmı karşılanır. Ayrıca ek teminatlar da sigorta şirketlerine göre değişiklik gösterir. Genellikle sunulan ek teminatlar şunlardır:

 • Veteriner muayenesi
 • Hastalıkların teşhis ve tedavisi
 • Doğum ve kısırlaştırma haricinde ameliyatlar
 • Hastalıklar
 • Kanser tedavisi
 • Röntgen, ultrasın MRI ve BT taramaları gibi görüntülemeler
 • Kan ve idrar tahlilleri

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*